Media terminų žodynas padės lengvai ir greitai suprasti pagrindines sąvokas, kurias naudojame planuodami ir vykdydami reklamos kampanijas. Tai paprastas įrankis tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems specialistams, norintiems efektyviau dirbti su reklamos strategijomis.
Dažniausiai skaičiuojame kiek % respondentų atsimena prekės ženklą iš jų sąrašo
Tai – reklama (reklaminis straipsnis) parašyta kaip objektyvi leidinio žurnalistų nuomonė ar kaip objektyvus straipsnis.
Tikslinės grupės santykis su bendra auditorija, kuris parodo kanalo / laiko tinkamumą reikiamai tikslinei grupei (TRP / GRP). Kiek tam tikra reklamos pozicija yra tinkamesnė pasirinktai auditorijai, lyginant su jos tinkamumu visai šalies auditorijai.
Reklama, naudojant masines informavimo priemones, tokias kaip TV, radijas, internetas ir kt.
Vartotojų ar namų ūkių skaičius kurie skaito/klauso/žiūri žiniasklaidos kanalą. Pagal demografinius rodiklius gali būti pasirinkta norima (tikslinė) auditorija.
Skaičius, rodantis kiek kartų per tam tikrą laiką (dažniausiai kampaniją) kuria nors viena žiniasklaidos priemone reklama pasiekia adresatą.
Lauko reklamos skydai.
Spaudos (dažniausiai žurnalinės) maketo padidinimas siekiant kad atspausdinus ir apkarpius puslapį, makete neliktų „rėmelių“.
Pardavimų skatinimo priemonių grupė, į kurias neįeina masinės informavimo priemonės. Tai – tokios priemonės kaip pirk/laimėk akcijos, degustacijos ir pan. Taip pat šiai grupei priskiriamos visos priemonės, neįeinančios į ATL, pvz, reklama ant troleibusų, reklama verslo centrų ekranuose, festivalio rėmimas su reklamine integracija ir pan.
Automatiškai viduryje ekrano atsirandantis skydelis, kuris nepranyksta automatiškai
Reklama stotelėse.
Visos auditorijos procentinė dalis tenkanti konkrečiam kanalui kokrečiu matuojamu periodu, dažniausiai naudojama TV reitingams analizuoti.
Įrašytas žiūrėjimas, peržiūrimas pirmą-septintą dieną po tiesioginės (Live) transliacijos.
Ataskaita apie konkuruojančių produktų reklaminį aktyvumą tam tikru laikotarpiu: išlaidos reklamai, surinkti reitingai, naudojamos žiniasklaidos priemonės ir pan.
Suminis Live+VOSDAL+Coded PB žiūrėjimas.
Suma, reikalinga 1000 žmonių pasiekti.
Vieno reitingo vieneto kaina. Reitingo vieneto kaina, pvz. GRP ar TRP, skaičiuojama norint palyginti žiniasklaidos priemonių kainas.
Žiniasklaidos kanalai, kurie sąveikauja su informacijos gavėjais, t.y. abi pusės keičiasi informacija. Dažniausiai naudojami kanalai – internetas, mobilus internetas, skaitmeninė TV ir pan.
Reklaminių skrajučių, leidinių siuntimas, platinimas į gyventojų pašto dėžutes.
Dažniausiai radijui naudojamas terminas, apibūdinantis klausomiausią dienos dalį.
Skaičius, rodantis kiek kartų per tam tikrą laiką (dažniausiai kampaniją) kuria nors viena žiniasklaidos priemone reklama turi pasiekti adresatą tam, kad būtų užtikrinamas maksimalus efektyvumas.
Po pelės kursoriaus užvedimo ant statinio reklaminio skydelio iš jo išsiskleidžiantis didesnio ploto reklaminis skydelis.
Reklaminis skydelis, esantis ant degalų pylimo šautuvo. Pvz, sakome „Reklama ant filbordų“, ir turime omenyje nugarėlę, kuri yra matoma, kuomet žarną įkišame į automobilį.
Automatiškai viduryje ekrano atsirandantis reklaminis skydelis, pranykstantis automatiškai.
Vienas procentas bendros kanalo auditorijos. Pvz., jeigu Lietuvoje yra 2 627 000 spaudos skaitytojų, tai vienas 1 GRP bus 26 270 žmonių.
Procentinė išraiška, kiek reklaminių skydelių išties pamatyta ekrane. Dažniausiai tai skaičiuojama kai bent 50% reklaminio skydelio yra bent 1 sekundę vartotojo ekrane.
Kuomet žmogus „Facebook“ arba „Instagram” paspaudžia „Like“, tai tas įrašas turi vieną laiką.
Dviejų ar daugiau žiniasklaidos kanalų (TV, radija, spauda ir pan.) panaudojimas kampanijos metu norint pasiekti geresnius rezultatus.
Reklaminis video klipas, rodomas reportažo viduryje.
Išlaidos reklamai po media kanalų nuolaidų.
Žiniasklaidos kanalai, kuriais auditorija pasiekiama jai esant ne namuose.
Atsilenkiantis ekrano kampas, ant kurio užvedus kursorių jo plotas padidėja.
apvali lauko reklamos kolona
Kampanijos analizė, dažniausiai atliekama kampanijai pasibaigus. Ja siekiama įvertinti iškeltų tikslų (reach, GRP, TRP ir pan) įgyvendinimą.
Dažniausiai kalbame apie TV klipą pirmoje, antroje, priešpaskutinėje ir paskutinėje pozicijoje.
Reklaminis video klipas, rodomas prieš reportažą internete.
Laikas dienoje, kai kanalas yra labiausiai naudojamas. Pvz. radijuje tai yra rytinis laikas 7:00-9:00 val. ryto. O kai kuriuose TV kanaluose – 19:00-23:00 valandomis.
Netiesioginės reklamos forma, kai produktą naudoja, vartoja TV laidų, serialų, filmų dalyviai ar aktoriai.
Samdomi žmonės, kurie atlieka reklamos akcijas, pvz kviečia žmones degustuoti produktą parduotuvėje, dalina skrajutes ar įtraukinėja į tam tikrą veiksmą.
Tyrimai, skirti gilesnei analizei: vertinimams, nuomonems ar priežastims išsiaiškinti. Dirbama su mažomis respondentų grupėmis pagal įvairias metodikas (grupine diskusija, pagilintas interviu ir pan.).
Procentinė auditorijos dalis, kuri pamatys reklamą pagal pateiktą planą. Pvz., jei jūsų spaudos planas turi bendrą 50 proc. reach’ą, tai reiškia kad jūs pasieksite 2 627 000*0,5 = 1 313 500 žm., auditoriją.
Reklaminės žinutės skleidimas žinutės gavėjams patraukliu turiniu. Pačią žinutę dažniausia platina jos gavėjai.
Rodiklis, parodantis investicijų grąžą. Skaičiuojama siekiant apskaičiuoti reklamos atsiperkamumą. Dažniausiai naudojama formulė: (Investicijos pajamos – Investicijos sąnaudos) / Investicijos sąnaudos. Pavyzdžiui, gavote 1200 EUR už bandelių pardavimą, o visos sąnaudos buvo 1000 EUR (žaliavos, pakuotė, reklama, darbo užmokestis). Tuomet skaičiuojame: (1200 – 1000) / 1000 = 0,2 arba 20% (0,2 x 100%).
Respondentų skaičius, kuris reprezentuoja visą, pagal demografinius kriterijus pasirinktą, tikslinę auditoriją.
Rinkodaros priemonė, kuria siekiama, kad vartotojai išbandytų siūlomą produktą. Dažniausiai dovanojamas nedidelis kiekis produkto. Naudojama tiek platinant su spauda, tiek dalinant kitais kanalais.
Procentinė rinkos ar jos segmento reklamos triukšmo dalis, tenkanti prekės ženklui.
Procentinė rinkos ar jos segmento reklamos išlaidų dalis, tenkanti prekės ženklui.
Automatiškai išsiskleidžiantis reklaminis skydelis
Dažniausiai skaičiuojame, kiek respondentų įtraukė konkretų prekės ženklą į prisimintų prekės ženklų sąrašą (be pagalbos).
Ekrano šone tarsi prikibęs reklaminis skydelis, kuris nekeičia pozicijos naviguojant portale, kol nėra išjungiamas.
Pirmasis prekės ženklas spontaninio žinomumo apklausoje.
Tam tikrus demografinius (amžių, lytį ir pan.) kriterijus atitinkanti bendros auditorijos dalis, į kurią nukreipta reklama.
Vienas tikslinės auditorijos procentas. Pvz., jei mes spauda norime pasiekti auditoriją, kurios dydis 300 000 žmonių, tai 1 TRP bus 3000 žm.
Kuomet žmogus turi galimybę pasinaudoti preke/paslauga, prieš pirkdamas ją arba tam, kad ją pamėgtų.
Visas fonas (dažniausiai šonai už turinio ribos ir viršus) sudarantis apverstos U formos reklaminę aplinką portale.
Reklaminės žinutės patrauklumo/netikėtumo praradimas klipui ar maketui surinkus tam tikrą kiekį reitingų.
Matas, kuris nurodo laiko dalį praleistą tam tikram kanale (%) lyginant su bendru laiku praleidžiamu prie žydrųjų ekranų.
Matas, rodantis kaip natūraliai TV žiūrovai pasiskirsto per kanalus.
Įrašytas žiūrėjimas, peržiūrimas tą pačią dieną, kai vyko tiesioginė (Live) transliacija (iki 29:00 val. medijų terminais arba 5:00 val. ryto paprastų žmonių kalba).