A.Olšauskas: internetui reikia taisyklių

arturo2

ad:tech London pažėrė idėjų apie galimybes, bet norisi aptarti Andrew Keeno mintis, kurios padeda blaiviai žvelgti į blizgantį internetą.

arturo

Andrew Keen („Cult of the Amateur“, „Digital Vertigo“ ir „The Internet Is Not The Answer“ autorius) kalbėjo be skaidrių ir priminė M. Gladwello ir L. Donskio hibridą. Jis iš karto parodė kišenėje gulintį iPhone ir pripažino, kad naudoja tokius žaisliukus kaip Twitter, bet tai nereiškia, kad negali neigiamai atsiliepti apie Google, Apple, Facebook ar tokius produktus kaip Uber. Jis drąsiai pareiškė, kad šie ženklai gilina bedarbystės ir nelygybės problemą.

Galima diskutuoti, ar Instagram kaltas dėl Kodak bankroto ir bedarbių armijos, kuriai internetas neturi ko pasiūlyti. Akivaizdu, kad dėl automatizuotų procesų daugelio dabar egzistuojančių profesijų tiesiog neliks.

Jo iškeltas mokėjimo už turinį klausimas opus. Šiandien turinio kūrėjams internetas užtvėrė būdus išgyventi. Pelną žeriasi monopoliai, kurie tiekia nekokybę reaguodami į menkus vartotojus lūkesčius. Žurnalistų darbas nuvertintas ir automatizuotas, muzikantai neišgyvena be gyvų pasirodymų. Ekosistema nekelia ir nesprendžia turino monetizavimo klausimo. Čia skambiai praskriejo Andrew Keeno mintis apie reklamos blokavimo technologijas: „Tai paskatins žiniasklaidą galvoti apie naujus modelius, nes galiausiai tik tie, kurie norės matyti reklamą ją matys.”

Viena svarbiausių temų – vartotojų asmeninė informacija. Tokie gigantai kaip Facebook ar Google žino apie mus daugiau nei mes patys ir šiuos duomenis naudoja komerciniams tikslams. Niekam neįdomios mūsų privatumo ribos. Ši tema ne mažiau svarbi nei visuotinė klimato kaita.

Internetas be taisyklių, įstatymų ir savireguliacijų prives prie ekonominės krizės. Kodėl įprasta taksi įmonė turi tikrinti, ar jos darbuotojas nėra šiandien iš kalėjimo išėjęs galvažudys? Gal turėtume būti liberalūs ir leisti Apple gamyklose dirbti vienuolikmečiams?

Turime prisiimti atsakomybę už savo veiksmus internete. Mes galime griauti – turime ir taisyti. Turime gerbti ir vartotojus, ir kūrėjus. Mes atsakingi už tai, kas vyksta.

P.S. pranešimo video nėra, bet jo idėją galima pagauti čia:

https://www.youtube.com/watch?v=8lV3YRJKLq8