Ž. Bielskė: Ką žmonės veikia visą dieną?

Ką žmonės veikią visą dieną (parą)? O tiksliau – kaip tyrimai atspindi mūsų įpročius? Žinoma, didžiąją dalį laiko užima miegas ir darbas. Miegui vidutiniškai per parą skiriamos 7 val. 48 min., o darbui – 7 val. 45 min. (skaičiuojant nuo tų, kurie miega/dirba). Be darbo ir miego taip pat nemaža laiko dalis tenka laisvalaikiui namuose ir laisvalaikiui ne namuose. Vidutiniškai laisvalaikiui namuose skiriama 4 val. 25 min., o laisvalaikiui ne namuose 3 val. 32 min.1

Nagrinėjant užsiėmimų pasiskirstymą per dieną matome, kad didžiausias miego „pikas“ yra anksti ryte – 6-7 val., o  daugiausiai dirbama – nuo 8 iki 18 val. Tiek hobiams, tiek laisvalaikiui daugiausiai laiko skiriama nuo 17 iki 23 val. Daugmaž pietų metu, nuo 12 iki 14 val., šiek tiek intensyviau apsipirkinėjama. 2

Šalia visų užsiėmimų žmogų visą dieną taip pat lydį ir įvairios medijos. Per dieną bent vieną mediją panaudoja 98 % lietuvių. Vidutiniškai per dieną joms yra skiriamos 7 val. ir 18 min. Daugiausiai laiko su medijomis praleidžia jauniausia amžiaus grupė – 15-19 m., kuri vidutiniškai per dieną medijoms skiria  8 val. 9 min. Antroje vietoje – vyriausia amžiaus grupė – 60-74 m., kuri per dieną 7 val. 47 min. skiria medijoms.

3

Vidutiniškai per dieną yra panaudojama 3,5 skirtingų medijų. Daugiausiai skirtingų medijų naudoja jauniausia amžiaus grupė – jie per dieną vidutiniškai panaudoja 5 medijas. Kuo vyresnė amžiaus grupė – tuo mažiau skirtingų medijų naudojama.

4

Grafike apačioje matyti kaip pasiskirsto medijų vartojimas per dieną. Televizija daugiausia žiūrima –  19-23 val., spauda daugiau skaitoma nuo 10 iki 13 val. Interneto naudojimo pikas vakare – nuo 20 val. iki 22 val., o radijo – 8-9 val. ryte.

5

Taip pat vidutiniškai 1 val. 12 min. per dieną lietuviai praleidžia multitaskindami – naudodami kelias medijas tuo pačiu metu. Daugiausiai multitaskina jauniausia amžiaus grupė – 15-19 m.  Ši amžiaus grupė per dieną  su medijomis praleidžia 8 val. 9 min., iš kurių 3 val. 38 min. skiria multitaskinimui. Daugiausiai – naudojant internetą + bet kurią kitą mediją.

6

Atidžiau pažvelgus į užsiėmimų ir medijų pasiskirstymų per dieną grafikus, matyti kaip koreliuoja kai kurie užsiėmimai su medijomis. Pavyzdžiui, TV žiūrėjimo pikas su laisvalaikiu, radijas – su vykimu iš vienos vietos į kitą. Ir taip yra todėl, kad įvairios medijos žmones pasiekia ne tik įvairiais kanalais, bet ir įvairiose vietose. Pavyzdžiui, vidutiniškai 45 % žmonių per dieną mašinoje klausosi radijo, 8 % – darbe. TV daugiausiai žiūrimas namuose, tačiau 6 % taip pat žiūri darbe, dar dalis – draugų namuose. Tačiau draugų namuose populiariausia medija – internetas, o dar tiksliau – socialiniai tinklai (5 % per dieną). Darbe taip pat populiariausia medija internetas, tačiau čia jau naujienų portalai (34 %) lenkia socialinius tinklus (27 %).