Ž. Bielskė: 2016 m. pavasario spaudos skaitomumas

Vyrauja neoficiali nuomonė, kad vasaros metu žmonės daugiau laiko skiria spaudai. Juk atostogaujant daug maloniau, o kartais ir praktiškiau, į rankas pasiimti laikraštį ar žurnalą, o visus išmaniuosius įrenginius padėti į šoną. Padėsime tiems, kurie dar tik ruošiasi į rankas pasiimti tikrą spaudos leidinį ir nežino nuo ko pradėti – apžvelgsime naujausius spaudos skaitomumo duomenis.

Pirmiausia apie tai, kokių leidinių daugiau galite nebeieškoti. Tai „Rankdarbių kraitelė“, „Savaitė.Šeimai“ ir „Meškeriotojas“ – šie leidiniai nutraukė leidybą. „BZN start“ prekybos vietose taip pat neberasite – jie persikėlė į internetą.

Į pavasario spaudos tyrimą buvo įtraukti nauji leidiniai „Savaitraštis Kaunui“, „7 dienos“, „Skanaus“, „Laima. Velvet“ ir „Mamai ir vaikui“. Taip pat vėl į tyrimą grąžinti OHO grupės leidiniai.

Iš dienraščių TOP dešimtuko pasitraukė „Laikinoji sostinė“, o vietoj jos – „Sostinė“. Lyderio pozicijose ir toliau „Lietuvos rytas“ ir „Vakaro žinios“. Lyginant su 2015 m. rudens tyrimu, daugumos dienraščių skaitomumas sumažėjo. Daugiausiai sumažėjo „Lietuvos ryto“ skaitomumas. Rudens tyrimo metu šio leidinio skaitomumas buvo padidėjęs, tačiau dabar jis yra mažiausias nuo 2008 m. Skaitomumą nežymiai padidino tik „Vakarų ekspresas“, „Sostinė“ ir „Klaipėda“.

1 dienrasciai

Mažiausiai pokyčių savaitraščių sąraše. Lyginant su 2015 m. rudens tyrimu, pirmos devynios pozicijos liko visiškai nepakitusios, tik iš 10-os vietos pasitraukė „TV publika“, o jos vietą užėmė „Miesto laikraštis“. Daugiausiai padidėjo „Savaitė“ skaitomumas, labiausiai sumažėjo „Žmonės“ skaitomumas, todėl galima sakyti, kad ilgą laiką vykusi kova tarp šių savaitraščių jau baigėsi. „Savaitės“ skaitomumas beveik dvigubai lenkia „Žmonių“ skaitomumą. Pernai metais rugsėjo mėn. pasirodęs naujas savaitraštis „7 dienos“ yra 25-oje sąrašo vietoje ir turi 1,09 GRP. Tačiau nuo birželio 9 d. „7 dienos“ bandys sustiprinti savo poziciją, nes jungiasi su savaitraščiu „Ji“, kuris yra 5-oje sąrašo vietoje.

2 savaitrasciai

Rečiau leidžiamų leidinių sąrašą sujaukė vėl į tyrimą įtraukti OHO grupės leidiniai. Net trys OHO grupės leidiniai patenka į šio sąrašo TOP 10. Visi jie, lyginant su 2015 m. pavasario tyrimu, savo skaitomumą padidino. Daugiausiai padidėjo pirmoje vietoje esančio OHO skaitomumas. Šie leidiniai iš rečiau leidžiamų leidinių TOP 10 išstūmė žurnalus „Iliustruotas mokslas“, „Sodo kraitė“, „National geographic“ ir „Cosmopolitan“. Lyginant su 2015 m. rudens spaudos tyrimu, žurnalų sąraše didelių skaitomumo pokyčių nebuvo – šiek tiek sumažėjo „Moteris“, „Laima“ skaitomumas. „Savaitė. Namie ir sode“ ir „Panelė“ skaitomumą šiek tiek padidino, o „Sodo spalvos“ ir „Moters savaitė“ išliko beveik nepakitusios.

3 zurnalai

Apačioje pateikiami skaitomiausi leidiniai pagal lytį ir gyvenamąjį regioną. Dominuoja „Savaitė“: tiek vyrai, tiek moterys Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės ir Utenos apskrityse  daugiausiai skaito „Savaitę“. Išsiskiria Telšių ir Tauragės apskritys – čia dažniausiai renkamasi regioninė spauda. Klaipėdos mieste taip pat renkamasi regioninė spauda, tačiau moterys renkasi „Klaipėdą“, o vyrai – „Vakarų ekspresą“, Klaipėdos apskrityje moterys renkasi „Savaitę“, vyrai – „Pajūrio naujienas“. Bendrai Klaipėdos regione moterys daugiausiai skaito „Žmones“,  o vyrai „Vakarų ekspresą“. Šiaulių mieste tiek moterys, tiek vyrai skaito „Šiauliai plius“, tačiau apskrityje, tiek bendrai Šiaulių regione moterys renkasi „Savaitę“, o vyrai „Šiaulių kraštas“. Alytaus apskrityje moterys daugiausiai skaito „Savaitę“, tačiau vyrai renkasi „Vakaro žinias“.

4 moterys 5 vyrai

Pavasario spaudos tyrimo darbai buvo atliekami 2016 m. vasario 1 d. – balandžio 17 d., apklausti 1912 15-74 m. Lietuvos gyventojai.

 

Paruošta pagal TNS LT duomenis