R. Rimkūnaitė: Kaip per 2015-uosius metus pasikeitė interneto portalų skaitomumas ir kas iš tikrųjų yra didžiausi?

Pasibaigus kalendoriniams metams visi suskumba vertinti, kokie gi buvo praėjusieji metai ir kokių pokyčių jie atnešė. Tad nieko nelaukdama, apžvelgsiu pokyčius interneto rinkoje. Kokie portalai buvo lankomiausi skirtingų įrenginių vartotojų, kaip pasikeitė lietuviškų video platformų populiarumas ir kaip nepasiklysti tarp pačių portalų skelbiamų naujienų, kad “mes esame didžiausi”?

Visų pirma, svarbu paminėti, kad per 2015-uosius metus net 23% išaugo mobiliaisiais telefonais internete naršančių vartotojų skaičius (2014 m. gruodį jų buvo 738.377, 2015 m. gruodį – 910.066). Tad nieko nuostabaus, kad investicijos ir dėmesys mobiliajai reklamai vis didėja. Šiek tiek padaugėjo ir naršymui naudojančių planšetes – nuo 264.002 iki 281.566, taigi vartotojų prieaugis per metus sudaro 6%. Platforma, kurioje pastebimas interneto naudotojų mažėjimas – asmeniniai kompiuteriai. Per metus skaičius nukrito nuo 1.838.492 iki 1.802.554, tagi nuosmukis sudaro beveik 2%.

Nepaisant nedidelio asmeniniais kompiuteriais (PC) naršančių vartotojų skaičiaus kritimo, didžiajai daliai TOP portalų auditorijos skaičių padidinti pavyko. Populiariausųjų pagal PC vartotojų skaičių portalų trejetukas per metus nepakito. Pirmoje vietoje ir toliau karaliauja portalas Delfi.lt, antroje vietoje matome 15min.lt, o trečioje – lrytas.lt. O štai labiausiai stebinantis šių metų pokytis – ketvirtoje vietoje esantis naujienų portalas tv3.lt, kuris lankytojų skaičių padidino daugiau nei 8 kartus ir pakilo per 57 pozicijas. Tiesa, milžiniškas šuolis įvyko jau kovo mėnesį, kai po susijungimo procesų domeno tv3.lt dalimi tapo “MTG” ir dalis “Tipro” grupei priklausiusių svetainių: 6tv.lt, powerhitradio.lt, tv3play.lt, tv8.lt, zinios.lt, automanas.lt, balsas.lt, demotyvacijos.lt, indeliai.lt, katalog.lt, laikas.lt, lol.lt, pasmama.lt, skelbikas.lt, spekuliantai.lt, spice.lt, studijos.lt, sveikata.lt, valiutos.lt. Tiesa, nors pagal vartotojų skaičių portalas yra ketvirtoje vietoje, pagal puslapių pežiūras kol kas tv3.lt atsiduria tik devintoje vietoje su šiek tiek daugiau nei 31 mln. peržiūrų. Palyginimui, trečioje vietoje pagal vartotojų skaičių esantį portalą Lrytas.lt vartotojai 2015 m. gruodį pervertė daugiau nei 100 mln. kartų.

TOP pozicijos kritimas tarp populiariausių svetainių pastebimas tik su skelbiu.lt portalu, kuris ketvirtą poziciją užleido tv3.lt, ir plius.lt portalai (plius.lt, autoplius.lt, domoplius.lt), kurie iš penktos vietos nukrito į septintą. Beje, pastebimas ir vienas naujas TOP dešimtuko dalyvis – tai orų prognozių portalas gismeteo.lt, kuris iš tryliktos vietos pakilo į dešimtą.

PC_1

Kaip jau minėta, per pastaruosius metus pastebėtas didelis mobiliaisiais telefonais naršančių interneto vartotojų šuolis. Tad nenuostabu, kad visi mobiliųjų telefonų TOP 10 portalų auditoriją smarkiai pasididino – nuo 28% iki 1657%. Didžiausias vartotojų šuolis vėlgi yra prasiplėtusio tv3.lt portalo pasėkmė, kai minėtasis portalas pakilo per 53 pozicijas ir atsidūrė trečioje vietoje pagal mobiliųjų vartotojų skaičių.

Aršiausia kova dėl populiariausios mobiliosios svetainės vardo vyksta tarp dviejų didžiųjų naujienų portalų 15min.lt ir delfi.lt. Dažnai vos tik pasirodžius mėnesinei „Gemius Audience“ statistikai, abu portalai paskelbdavo naujieną, kad jie yra didžiausi, skaitomiausi arba kitokie „-iausi“. Tuomet vartotojas ima ir pasimeta – tai kuris iš jų meluoja? O tiesa yra tokia, kad teisūs gali būti visi, tik svarbu nepasimesti tarp skirtingų statistikos pjūvių, kuriais remiantis jie save vadina geriausiais. Apačioje pateiktoje lentelėje pateiktas TOP 10 sąrašas pagal vartotojų skaičių (visitors (real users)), tad čia lyderio pozicijos ir toliau neužleidžia 15min.lt. Tiesa, 2015-ųjų gruodį Delfi.lt atsiliko tik 1431 vartotoju, tad sekančiais mėnesiais ir šioje statistikoje gali būti pokyčių. Tuo tarpu jeigu tą patį gruodžio mėnesį pažiūrėtume į telefonuose perverstų puslapių skaičiaus statistiką (page views), pamatytume, kad Delfi.lt stipriai lenkia 15min.lt (111 mln. peržiūrų Delfi.lt prieš 70 mln. peržiūrų 15min.lt). Dėl to, ir atsiranda išsireiškimai, kad vienas portalas mobiliuosiuose telefonuose didžiausias, o kitas skaitomiausias.

Mobile_2

Straipsnio pradžioje rašyta, kad planšečių naudojimas naršymui internete pastaraisiais metais išaugo 6%, tad kaip ir mobiliųjų telefonų statistikoje, taip ir čia, dauguma TOP portalų auditorijos skaičių pasididino, išskyrus Lrytas.lt (-0,27%) ir plius.lt (-10,05%). Į TOP dešimtuką naujai pateko net keturi portalai – tv3.lt (+53 pozicijos), vz.lt (+4 pozicijos), moteris.lt (+8 pozicijos) bei 5braskes.lt (+6 pozicijos).

O štai TOP 3 populiariausi portalai tarp planšečių naudotojų nieko nebestebina ir yra išsirikiavę taip pat kaip ir prieš metus – pirmoje vietoje Delfi.lt, antroje – 15min.lt, o trečioje – lrytas.lt.

Tablet_3

Ir paskutinė ne ką mažiau svarbi statistika, kurią privalu apžvelgti – tai lietuviškos video platformos. Tiksliausia video platformų populiarumą matuoti remiantis Gemius „Streams“ (video peržiūrų)  statistika, tačiau Lrytas TV nėra įtrauktas į šią statistiką, tad norint vienodais matmenimis įvertinti didžiuosius žaidėjus, tenka remtis Gemius „Sites“ (video rubrikos lankytojų) statistika.

Čia TOP ketvertuke matome aiškią tendenciją, kad visose platformose lankytojų skaičius daugiau ar mažiau krito, išskyrus Delfi TV, kuriam vartotojų skaičių pavyko pasididinti beveik ketvirtadaliu. Tai lėmė, kad pagal lankytojų skaičių Delfi TV aplenkė iki tol pirmoje vietoje buvusį Lrytas TV ir tapo video platformų lyderiu. Greičiausiai, tam įtakos padarė stipriai atsinaujinusi Delfi TV rubrika ir vis didėjantis portalo dėmesys video turiniui.

VOD_4

Taigi galima drąsiai teigti, kad 2015-ieji metai buvo mobilaus interneto šuolio metai, kadangi šių vartotojų padaugėjo beveik ketvirtadaliu. Taip pat į visas TOP statistikas su trenksmu įsiliejo prasiplėtęs naujienų ir pramogų portalas tv3.lt, kuris pasižymi dideliu vartotojų skaičiumi, tačiau pagal puslapių pervertimus kol kas rikuojasi kur kas žemiau, tad lojalių ir nuolat portale naršančių vartotojų auditoriją portalui dar teks “užsiauginti”. Lietuviškų video platformų statistikoje šiuo metu lyderiauja Delfi TV, per metus aplenkęs iki tol pirmoje vietoje buvusį Lrytas TV. Taip pat su video platforma į rinką po truputį žengia ir naujienų portalas 15min.lt, tad bus labai įdomu stebėti, kokių pokyčių tai atneš. Na o kad tarp portalų skelbiamų naujienų „mes didžiausi, populiariausi ar skaitomiausi“ nepasimestumėte – kviečiu tiesiog atkreipti dėmesį, kokiu statistikos pjūviu remdamiesi jie taip teigia. Nes visi nori būti geriausiais, tad jeigu pagal lankytojų skaičių didžiausi vieni, o pagal puslapių pervertimus didžiausi kiti, nieko nuostabaus, kad pasigirti nusprendžia ir tie, ir tie.

 

Paruošta pagal „Gemius Audience” duomenis