M. Anužytė: kaip medijų vartojimą šeimoje pakeičia vaiko gimimas?

Kas praleidžia daugiau laiko prieš televizoriaus ekraną – moteris su mažu vaiku ar kaimo gyventojas? Teisingas atsakymas yra mamos: jos kasdien žiūri televiziją beveik keturias su puse valandos, tuo tarpu kaimo gyventojo laikas, praleistas su TV nesiekia nė keturių valandų.

Nuolat kalbama, kad TV svarba mažėja, o žmonių nė neturinčių namie televizoriaus ar visiškai jo nežiūrinčio skaičius vis auga. Nes viską galima rasti ir žiūrėti internete. Tačiau yra vienas įvykis, kuris pakeičia net ir užkietėjusių televizijos vengėjų įpročius – tai vaiko gimimas. Kai nutinka šis stebuklas, staiga naujieji tėvai nuo ryto iki vakaro naršydavę internete pasikeičia. Išjungia savo kompiuterius ir puola rūpintis vaikais, tuo pat metu nuolat akį užmesdami į televizoriaus ekraną.

Vyrų ir moterų įpročiai gimus vaikui šiek tiek skiriasi. Moterų tarpe gimus vaikui laikas praleidžiamas internete susitraukia daugiau nei trečdaliu – nuo 4 val. 20 min. iki 2 val. 48 min. per dieną. Tuo tarpu laikas praleistas su TV paauga nuo 2 val. 8 min. iki 4 val. 12 val. Taigi, bendras laikas praleistas vartojant medijas pakinta nedaug, tiesiog tiesiai šviesiai – internetas pakeičiamas televizija.

mamos1

Vyrus vaiko gimimas taip pat paskatina gerokai dažniau nei įprastai prisėsti ant sofos prieš televizoriaus ekraną. Tą jie daro ir vaikui augant, tačiau skirtumai lyginant su moterimis nėra tokie radikalus. Jie gimus vaikui taip pat gerokai apriboja naršymo internete laiką, bet jis vaikui paaugus pamažu atsistato. Tuo tarpu mamos jau niekada nepraleis internete tiek daug laiko, kaip iki vaiko gimimo.

mamos2

Taigi, nuo ryto iki vakaro sėdite internete? Greičiausiai dar neturite vaikų. Nuo ryto iki vakaro žiūrite TV? Greičiausiai jūs moteris su mažyliu.

 

Šaltinis: TNS LT tyrimai 2014-2015, tikslinė auditorija 20-40 m. vyrai ir moterys, auginantys tam tikro amžiaus vaikus arba be jų