G. Banelytė: Socialinių tinklų auditorijos diferenciacija – kokie iššūkiai laukia 2016 m.?

Pastebima socialinių tinklų auditorijos diferenciacija neaplenks verslo tikslais sukurtų profilių. Net apsiribojant vien Facebook‘u ir nesižvalgant į naujas platformas, neišvengsime iššūkių. Taigi, kas laukia socialinių puslapių administratorių 2016 metais?


Dar prieš kelerius metus buvo kalbama, kad Facebook išgyvena savo aukštumas ir  šio socialinio tinklo burbulas, jei ir nesprogs su trenksmu, tai bent jau pamažu subliūkš. Kreivai buvo žiūrima ir į naujas socialines platformas. Šiandien niekas taip nebešneka. Facebook burbulas toliau pučiasi ir traukia vis naujus vartotojus, o jo pašonėje kuriasi, prigyja ir stiprėja nauji socialiniai tinklai.

shutterstock_175661042

Lietuvoje Facebook gana greitai tapo didžiausiu  socialiniu tinklu. Prisimenu, kaip 2007 metais (berods) registravausi ir buvau viena pirmųjų Facebook naudotojų savo draugų rate. Kaip ten buvo neįdomu ir tuščia! Bet viskas gana greitai pasikeitė. Dabar Facebook’e gyvenimas verda, jis naudojamas ne tik kasdienei komunikacijai, bendravimui, bet ir komerciniais/reklamos tikslais, Facebook verslo puslapiai dažnai pakeičia įprastus įmonių puslapius, čia galima rasti net eshop’ų užuomazgų, o didieji naujienų portalai naudoja šį socialinį tinklą kaip būdą pas save atvesti papildomą skaitytojų srautą.

Šiuo metu, remiantis TNS duomenimis, Facebook platforma Lietuvoje naudojasi per 1 060 000 vartotojų (15-74 metų amžiaus), o žiūrint į paties Facebook duomenis, anketų čia yra net apie 1 400 000 (nuo 13 metų), tik naivu tikėtis, kad visos jos tikros ir vienas žmogus registruojasi tik vieną kartą. Bet kas gi dabar neturi Facebook profilio? Vis gi, kad ir kaip masiškai tai skambėtų, Facebook pašonėje randasi ir auga tokios socialinės platformos kaip Instagram, Pinterest, Twitter, Snapchat, Linkedin, Swarm, Tinder  ir t.t. Net ir Endomondo galima vadinti socialiniu tinklu, nes jis buria savo bendruomenę, kurią vienija interesas sportuoti. Ir nors beveik kiekvienas turi Facebook profilį, tačiau šis tinklas nebėra vienišas gigantas – auditorija diferencijuojasi, ieško sau artimesnės aplinkos, rato bei paslaugų/galimybių.

Štai dalį jaunos auditorijos nugraibė Instagram. Nors platforma ir yra tos pačios korporacijos produktas, tačiau ji traukia išskirtinai jauną auditoriją. Lietuvoje Instagram‘e šiuo metu mirksta 240 000 žmonių (registracijos), prieš porą mėnesių teko gilintis į šios platformos statistiką ir ten buvo dar tik kiek virš 200 000 registracijų. Matomas labai spartus augimas. Pagrindinė auditorija 15-25 metų amžiaus (75% vartotojų), o štai Facebook’e šio amžiaus auditorija sumenko, šioje platformoje vyksta spartus senėjimas.  Verslo, IT, marketingo  žmonės save atrado Linkedin‘e, matome, kad šioje platformoje galima rasti pe 260 000 lietuviškų ar bent Lietuvoje gyvenančių vartotojų.Ieškantys pažinčių diegia Tinderį, turintys gerą kamerą – Snapchat. Vienas žmogus turi daugybę paskyrų. Apskritai, daugelio telefonuose nugula ne viena ir ne dvi socialinių tinklų programėlės.

Facebook2

Naujuosius socialinius tinklus vienija tai, kad jie išskirtinai skirti vizualiniam turiniui ir telpa į kišenę, t.y. yra mobilūs. Tekstinį turinį išstumia vizualinis, kuris yra daug greičiau nuskaitomas, o naujosios platformos ir yra orientuotos į nuotraukas, video turinį arba net gyvas video transliacijas. Tam gelbsti naujos kartos išmanieji, kurie turi puikias kameras. Dėl to platformos mobilėja, nebereikia fotografuoti/filmuoti, kelti nuotraukos/video į kompiuterį ir tik tada dalintis. Dabar viskas atliekama išmaniuoju. Viskas čia ir dabar.

Tokia socialinių tinklų ir jų auditorijos diferenciacija  negali nepaveikti verslo  tikslais sukurtų profilių. Net gi nekišant nosies į naujas platformas ir apsiribojant tik Facebook‘u, neįmanoma ignoruoti naujienų, vizualinio turinio svarbos ir to, kas dabar „veža“. Taigi, su kokiais iššūkiais tenka susidurti ar dar susidurs  verslo puslapiai socialiniuose tinkluose? Su kuo 2016 metais kovos socialinių puslapių administratoriai?

Dingstantis masiškumas/ vykstanti personalizacija. Auditorija vis labiau fragmentuosis. Ir nors pasiekti didelę masę ir toliau tiks Facebook reklama, tačiau siekiant išsiskirti, pasiekti nišinę auditoriją ar tiesiog jaunimą bus veiksmingiau naudojantis kitomis platformomis.

Taps sudėtingiau suvaldyti turinį. Pasirinkus būti aktyviems ne vienoje platformoje teks adaptuoti turimą turinį pagal platformų specifiką  arba kurti daugiau papildomo turinio.

Prireiks daugiau resursų. Norint kurti daugiau turinio, jį adaptuoti, vėliau jį skleisti, prireiks daugiau žmogiškųjų išteklių, taip pat daugiau finansinių investicijų į turinio sklaidą. Organinis pasiekiamumas nebėra ir nebus tai, į ką orientuojamasi.

Prireiks daugiau žinių. Jų reikės tam, kad geriau pažintumėme savo tikslinę auditoriją, ją pagautume ten, kuri ji renkasi būti. Taip pat išmanyti skirtingų socialinių tinklų specifiką.

Taigi, norinčius reklamuotis ir būti socialiniuose tinkluose šiemet kamuos klausimas, kurioje platformoje geriau pagauti savo potencialų klientą. Tikėtina, kad naujosios platformos taps vis labiau draugiškomis reklamuotojams. Jau Instagram reklamos pavyzdys (kai tapo įmanoma reklamuotis šioje platformoje) 2015 m. pabaigoje parodė, kad tai, kas nauja, „veža“, yra įdomu, atkreipia dėmesį, tikslingai pasiekia tam tikrą auditoriją. Belieka tai išnaudoti.