15min kova. Pirmosios įžvalgos

15min drąsus žingsnis kovoje su Adblock naudotojais

Praėjo du mėnesiai nuo pirmo rimto žingsnio kovoje su sparčiai augančiu Adblock naudojimu. Tą žingsnį žengė 15min, birželio 1 dieną Adblock naudotojus pasitikdama su žinute, kad jei jie nori išvengti reklamos ir vis dar matyti 15min redakcijos rengiamą turinį, turi susimokėti 1 eur per mėnesį, arba išsijungti reklamos blokavimo įskiepį. Tomas Balžekas pasidalino pozityviomis išvadomis čia .

Sudėtingas išvadų darymo kelias

Ir mes mėginome padaryti įžvalgas ir išvadas. Nors tai daryti gavus pirmuosius Gemius Audience tyrimo rezultatus, po šio 15min žingsnio, išties nelengva. Birželis lyginant su gegužės mėnesiu išsiskyrė gausiais kiekiais nelaimių iš pasaulio naujienų, kurios labai iškreipia standartinius lankomumo rodiklius. Taip pat vyko futbolo čempionatas, Facebook pakeitė politiką , kuri sumažino naujienų portalų straipsnių matomumą socialiniuose tinkluose (naujienų portalai susilaukia didžiulio srauto skaitytojų iš  Facebook). Be viso to birželis tai vasaros pradžia – atostogų suaktyvėjimo metas,  kuomet interneto vartojimas dalinai persikelia į mobiliuosius įrenginius.

Nepaisant to, pamėginsiu aptarti keletą faktais paremtų hipotezių, kurios tiesą sakant nėra tokios pozityvios kaip 15min.

Yra trys galimybės 15min lankytojui , naudojančiam Adblock, nuo birželio 1 dienos: susimokėti mokestį (tai padarė tik apie 400 žmonių), išjungti Adblock įskiepį arba, trečias, tiesiog eliminuoti 15min portalą iš lankomų puslapių ir naujienas skaityti kituose naujienų portaluose. Kadangi pirmojo varianto pasirinkusių absoliuti mažuma, reiškia skaitytojai rinkosi antrą arba trečią variantą.

Birželio mėnesio Gemius Audience pagrindinių naujienų protalų sąraše jokių didesnių pokyčių neparodo:

1

Šaltinis: Gemius 2016  Birželis, Gegužė

Pasikonsultavus su Gryta Balseryte, Gemius vadove Baltijos šalims, gavome patikslinimą, kad Adblock naudotojai nėra fiksuojami Gemius Audience tyrime. Tad teoriškai antruoju variantu (jei skaitytojai išjungia Adblock), birželį būtų pastebėtas unikalių lankytojų ūgtelėjimas Gemius Audience tyrime. Augimo nebuvo, bet buvo mažesnis kritimas nei kitų naujienų portalų (paimtas tikslinės auditorijos segmentas 18-29 metų vyrai, kuris yra dažniausias Adblock naudotojas).  Statistikos ekspertai galėtų pateikti gausybę priežasčių, kodėl negalima tiesiogiai lyginti šių dviejų mėnesių ir kaip tai neteisinga ir jie tikriausiai būtų teisūs. Todėl į šiuos skaičius žvelkime kaip į vieną iš kampų vertinant galimą tendenciją.

2

Šaltinis: Gemius 2016  Birželis, Gegužė, Vyrai 18-29

Iš kitos pusės, kalbant apie trečią variantą, kad žmonės paprasčiausiai nustojo skaityti 15min.lt naujienas taip pat nelengva pagrįsti, nes iš pirmo žvilgsnio kitų  naujienų portalų lankomumui įtakos nematome. Tačiau Lietuvoje esant gausiam skaičiui naujienų portalų, jų persidengimas didžiulis (pvz: didžiojį dalis lietuvių per mėnesį apsilanko ir 15min ir Delfi naujienų portaluose), tad tyrimas mums akivaizdžiai neparodo „pabėgėlių“ skaičiaus. Todėl seksime ir nagrinėsime dar ir tolimesnių mėnesių statistiką, kad pasidarytume detalesnes išvadas.

Sveikintina drąsa ir lūkesčiai, kad konkurencija nepaims viršaus

Bet kokiu atveju 15min žingsnį vertiname labai teigiamai, kaip pirmą drąsų veiksmą kovoti su išties opia ir aktualia problema reklamdaviams.

Mūsų tinklo agentūros tarptautiniame tyrime ištirta statistika išties iškalbinga – imant nuo bendros auditorijos, 18% lietuvių naudoja Adblock, tuo tarpu imant jaunesnę auditoriją, iki 35 m. amžiaus, jų procentas išauga iki 30%.

Praėjusią savaitę pasirodė pirmieji šaukliai, kad ir Delfi ketina žengti panašiu keliu. Nors Delfi tai ir paneigė. Plačiau čia.

Labai tikimės, kad artimiausiu metu visi didieji portalai rimčiau pažvelgs į šį klausimą, nes tik vieningi žingsniai gali pakeisti tokią situaciją.

Kalbant apie tai koks būdas veiksmingiausias, teko dalyvauti diskusijoje vienoje Londono konferencijoje su daugiau patirties turinčiais Didžiosios Britanijos atstovais. Pakeisti situaciją reikalinga didžiųjų rinkos žaidėjų vienybė trumpam atidedant konkurencinius nesutarimus į šoną. Turime progą savo rinkos mažumą, kuris labai dažnai mus riboja, šįkart išnaudojant kaip pliusą. Kai pagrindinių rinkoje esančių portalų nėra tiek daug bendri veiksmai daug realesni.  Ir deja, bet turinio atjungimas reklamos blokuotojams šiuo metu yra veiksmingiausias būdas tai spręsti.