J. Jundė: Programuojamasis radijo reklamos pirkimas – kada to sulauksime Lietuvoje?

Programuojamasis radijo reklamos pirkimas – kada to sulauksime Lietuvoje?

2016 metus galima vadinti programuojamojo reklamos pirkimo Lietuvoje proveržio metais, kuomet daug kalbų apie išmanesnį reklamos pirkimą internete ir duomenų kaupimą pakeitė dar daugiau darbų su tuo dirbant kiekvieną dieną. Ties tuo dirba ir media kanalai, ir media agentūros, ir klientai, kaupdami ir segmentuodami duomenis, bandydami naujus reklamos pirkimo sprendimus ir formas. Tačiau visi šie darbai apsiribojo banerinės ir video reklamos pirkimo formatais. Todėl kyla kausimas – kas šioje srityje laukia toliau?

O toliau – audio reklama! Arba kitaip – programuojamasis radijo reklamos pirkimas.

Kas vyksta pasaulyje?

Nuotraukoje pateiktas pavyzdys iliustruoja besikeičiančias technologijas ir vartotojų įpročius klausantis radijo ar muzikos.

1
Remiantis eMarketers duomenimis 53,7 % JAV gyventojų bent kartą per mėnesį klausosi internetu įvairių formų radijo transliacijų. Dauguma vartotojų tam naudoja išmaniuosius įrenginius. Programuojamojo radijo reklamos pirkimo lūžio metai JAV laikomi 2013. Skaičiuojama, kad ši reklamos forma augs labai sparčiai ir 2020 metais programuojamuoju būdu nuperkamos radijo reklamos išlaidos JAV sudarys 4 miljardus dolerių.

2

Kuo ši reklamos forma pranašesnė nei tradicinė radijo reklama? Pagrindinis programuojamojo reklamos pirkimo privalumas – duomenys, kuriuos technologijos įgalina rinkti, kaupti, sisteminti ir išnaudoti tikslesniam reklamos pirkimui internete. Audio reklama tai tik dar viena forma kitaip pasiekti vartotojus.

Ar kažkas vyksta Lietuvoje?

Lietuvoje kol kas kalbų apie programuojamajį vietinių radijo reklamos kanalų pirkimą nesigirdi, nors daugumos kanalų radijo transliacijos pasiekiamos ir internetu. O vartotojų skaičius, kurie klausosi radijo internetu (per kompiuterį, planšetę ar telefoną), prilygsta solidaus interneto portalo auditorijos dydžiui. Lietuvoje, remiantis TNS duomenimis, tokių vartotojų yra 28 % arba 640 000.

Nors dauguma vartotojų radijo vis dar klausosi įprastu būdu per radio imtuvą, žvelgiant pagal amžiaus grupes, situacija visiškai kita. Jaunimas iki 19 metų dažniau radijo klausosi internetu nei per imtuvą ir tai dažniausiai daro naudojant mobiliuosius įrenginius. Nuo jų neatsilieka ir 20-29 amžiaus vartotojai, kurių beveik pusė radijo irgi klausosi internetu. Tai parodo, kad vartotojų įpročiai Lietuvoje panašūs į pasaulines tendencijas ir kuo toliau, tuo labiau šie skaičiai didės.untitled2

Todėl kyla klausimas, kas bus iš vietinių radijo kanalų pirmieji, kurie pasiūlys šį reklamos pirkimo būdą? Panašu, kad bent kokius 2 metus dar reiks palaukti, kol vartotojų įpročiai pasikeis labiau. Tačiau nenorintiems laukti, išbandyti programuojamajį radijo reklamos pirkimą galima jau ir šiandien! Praėjusią savaitę tokia galimybė atsirado „Adform“ RTB platformoje, kur mūsų šaliai prieinamas tapo audio reklamos formatas „Spotify“ kanale.

Šaltiniai: TNS, Media Day 2016 (Atlas), eMarketers, insideradio.com